Matki coraz rzadziej zostają w domu po urodzeniu dziecka. Kobiety nie chcą rezygnować ze swojej kariery zawodowej. Jednak mimo poprawiającej się polityki prorodzinnej, matki i tak zarabiają 77% wynagrodzenia mężczyzn, co wynika z raportu ILO - Międzynarodowej Organizacji Pracy. Co wpływa na taką sytuacje? Czy można to zmienić?

Czy wynagordzenie zależy od płci?

Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, co potwierdzają badania. Jednak różnice te zacierają się przy wynagrodzeniach na wyższych stanowiskach. Z kolei w takich zawodach, jak:
  • specjalista działu kadr,
  • księgowa,
  • specjalista ds. marketingu i
  • ogólnie w obszarze administracji biurowej
to właśnie kobiety są bardziej doceniane i zarabiają lepiej. Co dziesiąta kobieta pracuje za to jako specjalistka IT - jednak mimo i tak niewielkiego udziału w tej branży, płeć piękna zarabia zdecydowanie mniej od mężczyzn. Rok temu zarobki mężczyzn wynosiły około 4,5 tys. zł a kobiet 3.6 tys. Oczywiście widać tendencję do zrównywania się płac, jednak proces ten postępuje bardzo powoli. Problem różnych wynagrodzeń nie dotyczy jednak tylko Polski. To problem w całej Unii Europejskiej. Parlament przewiduje, że zrównanie zarobków może nastąpić najwcześniej w 2084 roku! Na terenie Unii Europejskiej dysproporcję występują także w wysokości emerytur. Kobiety mają o 39% niższą emeryturę od mężczyzn a więcej niż ⅓ jej nie otrzymuje. Samotni rodzice to również w 91% kobiety.

Wynagrodzenia matek w raportach

W raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy można przeczytać że matki zarabiają gorzej niż kobiety bezdzietne. Ta sytuacja nie dotyczy tylko Polski, ale także takich krajów, jak Niemcy czy Wielka Brytania. Oczywiście, kobiety - matki spotykają się z dyskryminacją czy niechęcią, jednak najczęściej pracują w niepełnym wymiarze godzin, co jednak przekłada się na wysokość ich zarobków i możliwości awansu. sytuacja matek na rynku pracy polepsza się, mimo to przed nimi jeszcze długa droga. Elastyczny czas pracy to dalej rzadko spotykane rozwiązanie, a możliwość pracy w domu równie nie często jest akceptowane przez pracodawców. Zobacz też:
kalkulator płac brutto netto