Wiele osób pracujących na etacie zastanawia się nad otworzeniem własnej firmy, jednak nie każdy sobie zdaje sprawę, z czym się to wiąże. Po otworzeniu swojego biznesu może się okazać, że będziemy mieli dwa razy więcej pracy, a i zyski z początku mogą nie być zadowalające. Oczywiście nie należy zapominać o zaletach, jakie niesie za sobą prowadzenie swojej działalności, warto jednak dobrze się zastanowić czy ta forma pracy, aby na pewno jest dla nas.

Przedsiębiorca idealny, czyli jaki?

Wbrew pozorom nie każdy ma predyspozycje do tego, by zostać przedsiębiorcą. Jest pewien zestaw cech, bez których ciężko odnieść sukces i utrzymać się na rynku. Wytrwałość w osiąganiu celów jest jedną z ważniejszych cech, jakie powinniśmy posiadać. Jeśli mamy tendencje do tego, że szybko się poddajemy, możemy nie poradzić sobie z natłokiem zadań, jakie na nas spadną. Otwierając własną firmę, nie można się od razu spodziewać kokosów, na to trzeba poczekać, co dla osób szybko się poddających może okazać się trudne. Przedsiębiorcę również powinna cechować samodyscyplina. Nie pracując na etacie, nikt nam nie zleca zadań ani nie pilnuje o której jesteśmy w pracy. Pracując ,,na swoim” sami musimy się pilnować, określać zadania i ich realizację. Osoby, które nie potrafią się same zorganizować, mogą rozleniwić się a ich praca stanie się mało efektywna. Oczywiście można by wymieniać, że przedsiębiorca powinien być również pewny siebie czy kreatywny jednak dużo ważniejsze, aby z pasją i zaangażowaniem podchodzić do swojego biznesu.

Własna firma? Poznaj za i przeciw

Do zalet prowadzenia swojej firmy z pewnością możemy zaliczyć niezależność i dużą swobodę. Nikt przecież nie jest naszym szefem, a nie nie dyryguje nam co mamy robić. Zarobki głównie związane są z zaangażowaniem, jakie wkładamy w interes i z naszą wiedzą o prowadzeniu biznesu. Do tego oczywiście realizujemy swoje pasje i marzenia i sami decydujemy jaki charakter ma nasza działalność. Nie ogranicza nas również grafik godzin, nie musimy pracować od 8 do 16, sami decydujemy, w jakich godzinach pracujemy. Brzmi cudownie, jednak musimy pamiętać również o wielu wadach i trudnościach, jakie wiążą się z prowadzeniem swojej firmy. Przede wszystkim ryzyko niepowodzenia, nikt nie daje nam gwarancji, że nam się powiedzie. Trzeba się liczyć, że praca w swojej firmie będzie wymagać dużo większych pokładów energii i zaangażowania niż praca na etacie. Pracując dla kogoś, wychodzimy z firmy i nic nas nie interesuje. Kiedy ma się swój biznes, nawet mówi się, że pracujemy 24 godziny na dobę. Dodatkowo musimy mieć pojęcie o kwestiach prawnych i księgowych, aby nie mieć żadnych problemów, czy zaległości.

Praca na etat, na tak czy na nie?

Wbrew pozorom praca na etat nie koniecznie musi być złem koniecznym. Niektóre osoby wręcz wolą taką pracę, ponieważ nie spoczywa na nich tak duża odpowiedzialność. Pracując na etacie wiemy ile zarabiamy i jakie obowiązki do nas należą. Nie interesują nas formalności związane z prowadzeniem firmy i zarządzaniem nią. Z drugiej strony trzeba się liczyć z podległością w stosunku do przełożonych i pracą na czyjąś korzyść. Dodatkowo dochodzi brak elastyczności czasowej i swobody działań. Jaka forma pracy jest lepsza? Wybór należy do każdego indywidualnie, jednak warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw.