Środków finansowych przedsiębiorca szukać powinien nie tylko w swoim portfelu, ale też w bankach i pozostałych instytucjach finansowych. Trzeba wiedzieć, gdzie udać się po pomoc i co będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Kasa jest jednym z najistotniejszych czynników, mających wpływ na przedsiębiorstwo, zwłaszcza na początku jej funkcjonowania. Dlatego też, wielu właścicieli firm szuka alternatywnych finansowania działalności. Na przeciw przedsiębiorcom wychodzą banki, oferujące swoim konsumentom wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki.

Kredyt

Kredyt jest najczęściej wybieranym produktem bankowym. Jest to również jedna z najbezpieczniejszych form pozyskiwania kapitału. Reguluje go bowiem Prawo Bankowe z dnia 29. 08. 1997 roku oraz Ustawa o Kredycie Konsumenckim z 20 lipca 2001 roku, a to z kolei gwarantuje uczciwość realizowanej transakcji.

Branie kredyt to zaciągnięcie zobowiązania finansowego na rzecz banku, charakteryzującego się spłatą comiesięcznych rat, wynikiem którego konsumentowi wypłacana jest wnioskowana suma pieniężna.

Pożyczka pozabankowa

Pożyczka w swojej funkcji nie różni się zbytnio od kredytu. Różnicę stanowi fakt, iż słowo „kredyt” może być określeniem wyłącznie dla produktów bankowych, a pożyczka może występować zarówno w instytucjach pozabankowych, jak i w bankowych. Niestety, zaciąganie pożyczki w instytucji innej niż bank, wiąże się z ryzykiem wystąpienia sytuacji niekorzystnych dla konsumenta. Choć instytucje, które oferują pożyczki gotówkowe, zachęcają brakiem weryfikacji zdolności kredytowej i nie kierowaniem się informacjami z BIG i BIK to z reguły stosują nieetyczne zapisy w umowach pożyczkowych. Wynikiem których może być kilkukrotnie wyższa kwota do oddania.