Dotacje Unijne powodują wymóg włożenia wkładu własnego przez przedsiębiorcę. Najczęściej jest to od 15 do pięćdziesięciu procent ceny inwestycji. Jest tak w przypadku 99procent dotacji przyznawanych dla firm. Wyjątek mogą tu jednak stanowić niektóre dotacje na założenie firmy, a dokładniej dotacja z Urzędu Pracy. Warto jednak pamiętać, że: Banknot euro
  • stawka koniecznego własnego wkładu jest uzależniona od programu w jakim chcielibyśmy uzyskać dotacje (zazwyczaj jest to piętnaścieprocent-50procent)
  • wkładu własnego nie stanowiąśrodki, którymi dysponuje firma – bowiem możliwe jest skorzystanie z kredytu pomostowego
Problem wniesienia własnego wkładu dotyka szczególnie mikroprzedsiębiorstw lub firm, które dopiero zaczęły istnieć, ale nie tylko. Występują też firmy, posiadające jakiś kapitał, lecz obawiają się ruszyć go bojąc się utraty płynności finansowej. Dla takich przedsiębiorstw banki oferują kredyty pomostowe, które umożliwiają finansowanie biznesowych projektów zanim wpłyną środki unijne. Warto jednak wiedzieć, że kapitał kredytu pomostowego będzie musiał być spłacony ze środków dofinansowujących firmę. A przedsiębiorca zapłaci tylko odsetki od zapożyczonej kwoty. Dlatego też, ważną rolę w procesie wnoszenia wkładu własnego pełnią też kredyty pomocnicze, podobne do normalnych kredytów inwestycyjnych. Jednak dużo bardziej korzystne są kredyty pomostowe. Zobacz też:
Badania lekarskie pracowników urlop wypoczynkowy