income-tax-491626_1280  

Wielu młodych ludzi ma mnóstwo pomysłów na biznes. Oczywiście, pomysł to podstawa, ale bez pieniędzy, niewiele można z nim zrobić. Jak więc sfinansować swój pomysł na biznes? Nie musisz od razu się zapożyczać. Podpowiadamy, jak najlepiej sfinansować początkującą działalność gospodarczą.

Dotacje unijne

Dotacje unijne cieszą się niesłabnącą popularnością wśród młodych przedsiębiorców. To dobry pomysł na sfinansowanie swojego biznesu, skorzystało już z niego ponad 6 tysięcy polskich firm.

Jednym z programów unijnych, w którym można się ubiegać o dotacje na biznes, jest program 6.2. Można otrzymać z niego nawet 40 tys. zł na osobę lub 20 tys. zł na spółdzielnię. Wsparcie to nie obejmuje:

  • fundacji,

  • stowarzyszeń,

  • spółek prawa handlowego,

  • działalności w rybołówstwie, akwakulturze, rolnictwie i górnictwie.

Ubiegając się o dotacje, należy pamiętać, że dofinansowanie z dwóch różnych programów (Kapitału Ludzkiego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) jest zabronione. Te dotacje mają charakter bezzwrotny.

Unia, oprócz tego, oferuje jeszcze bardzo korzystnie oprocentowane pożyczki. Inicjatywa JEREMIE powstała z myślą o małych i mikroprzedsiębiorstwach, które najczęściej nie mogą liczyć na uzyskanie kredytu bankowego na rozruch swojej działalności.

Oprocentowanie pożyczki JEREMIE wynosi 8,91% w skali roku.
iStock_000004674714Medium

Crowdsourcing i crowdfounding

Crowdsourcing, to, najprościej mówiąc - społeczna wymiana pomysłów. Na domenach crowdsourcingowych spotykają się doświadczeni przedsiębiorcy oraz dopiero zaczynający. Wymieniają się wzajemnym doświadczeniem i doradzają sobie wzajemnie.

Natomiast crowfounding to poszukiwanie inwestorów. Internauci mogą pomóc młodemu przedsiębiorcy finansując jego projekt, jednak niektórzy inwestorzy zastrzegają sobie udział procentowy, w przypadku sukcesu.

Social landing

Social landing to pewien rodzaj pożyczki. Młody przedsiębiorca pożycza pieniądze od zainteresowanych pomocą internautów. Warunki pożyczki ustala się między sobą, może ona przybrać dowolną formę.

Anioły biznesu

Anioł biznesu to osoba finansująca biznes młodego przedsiębiorcy w zamian za udziały. Może także doradzać w kwestiach kadrowych czy prawnych, służyć swoim doświadczeniem w wielu dziedzinach.

Polecamy:

kalkulator umowa o pracę