Każdy przedsiębiorca chciałby otrzymać dofinansowanie, ale najlepiej, żeby to nie była pożyczka unijna, tylko bezzwrotna dotacja. I każdy właściciel firmy od poszukiwania dotacji z UE zaczyna próby pozyskania dofinansowania.

Znalezienie właściwej dotacji dla firmy jest trudne

Jednak bardzo często okazuje się, że trudno jest "dopasować" właściwą dotację do profilu działalności konkretnej firmy. Konkursy unijne są ogłaszane stale i dotyczą przeróżnych form dotowania. Jednak po pierwsze trzeba się wstrzelić w termin, to znaczy cały czas śledzić nowości unijne i pojawiające się kolejne konkursy, po to żeby znaleźć ten właściwy. A po drugie znaleźć odpowiednią dotację dla swojej firmy.

Niezależnie od znalezienia właściwego dofinansowania dla swojego biznesu, warto pamiętać o tym, że najnowsza unijna perspektywa finansowa 2014-2020 kładzie mniejszy nacisk na bezzwrotne formy dofinansowania, takie jak dotacje unijne na rzecz zwrotnych form, takich jak pożyczka unijna.

Pożyczka unijna - szybciej i łatwiej

Dlaczego tak się dzieje? Otóż Unia Europejska w ten sposób zabezpiecza się przed niewłaściwym wykorzystaniem dotacji i częstym w Polsce braniem takiego dofinansowania po to tylko, żeby wziąć. Nie zawsze firmy potem są w stanie rozliczyć się z pozyskanej dotacji.

A pożyczka unijna jest taką formą dofinansowania, którą trzeba po prostu oddać. Dlatego przedsiębiorca pozyskując ten typ wsparcia dla swojej firmy dwa razy się zastanowi, zanim zdecyduje się na pożyczkę. W przypadku tego rodzaju dofinansowania istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że właściciel firmy zdecyduje się na pożyczkę wtedy, kiedy faktycznie będzie jej potrzebował. A następnie wykorzysta ją tak efektywnie - na rzecz rozwoju swojego biznesu - jak to tylko jest możliwe.

Brać czy nie brać?

Ważnym argumentem za wzięciem pożyczki unijnej jest fakt,  że ta forma wsparcia przyznawana jest na bardzo preferencyjnych warunkach - oprocentowanie wynosi najczęściej ok. 1 %, a jeśli jest większe, to nie przekracza 2%.

Poza tym formalności oraz dokumentacja niezbędne do wnioskowania, a następnie pozyskania pożyczki są znacznie mniej skomplikowane i czasochłonne od tych, które wymagane są w przypadku pozyskania dotacji unijnej.

Dlatego taka forma dofinansowania jak pożyczka unijna cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Warto tutaj dodać, że ze względu na formę, ma ona swoją przyszłość założoną na długie lata. Kolejne transze pożyczek realizowane są z puli kwot, które zostały już zwrócone, a dzięki temu mogą zostać przekazane kolejnym przedsiębiorcom do wykorzystania.  Stąd wniosek, że pożyczka unijna może stanowić na najbliższe lata jedną z najłatwiejszych, ale także prawdopodobnie po prostu możliwych do pozyskania form dofinansowania.