Pożyczki pozabankowe są alternatywą dla osób z niekorzystną historią kredytową lub nie posiadających potrzebnej zdolności kredytowej. Niosą za sobą jednak zagrożenia mające związek z działaniami na niekorzyść klienta. Co powinno więc wzbudzić uwagę pożyczkobiorcy?
Słowo pożyczka w pewnym stopniu stało się wymiennikiem słowa kredyt, jednak nie do końca oznacza dokładnie to samo. Kredyt, jako usługa, zarezerwowany jest wyłącznie dla banków, natomiast pożyczkę można uzyskać nie tylko w banku, ale również w wielu innych instytucjach finansowych.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę pożyczki
Przede wszystkim, ważna jest kwota kredytu, którą się otrzymuje, bo kwotę pożyczki od 500 złotych do 80 tys. złotych uważa się za kredyt konsumencki. Ten z kolei, zgodnie z artykuł 3 ustęp 1 z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim, podlega tejże ustawie.
Tak więc umowa, która dotyczy kwoty w tym zakresie, musi zawierać:
- wyszczególnione wszelkie opłaty, które opłaca się wraz uzyskaniem pożyczki. Zwłaszcza opłatę za rozpatrzenie wniosku , jak również za przygotowanie i zawarcie umowy pożyczkowej, która nosi popularną nazwę „opłata przygotowawcza”
- informacje dotyczące rocznej stopy oprocentowania pożyczki , jak również ewentualne warunki jej zmiany (oprocentowanie stałe bądź zmienne)
- całkowity koszt kredytu
- informacje o łącznej wysokości wszystkich prowizji, opłat i innych kosztów będących następstwem zawarcia umowy (nie mogą one przekroczyć wartości 5 proc. wartości udzielonego kredytu)