Działalność produkcyjna może dać, nawet początkującym firmą, ogromne zyski. Czym jest produkcja i jak się ją strukturyzuje?
Produkcja to czynność, która ma na celu uzyskanie określonych dóbr, nazywanych produktami lub wyrobami, mającymi pokryć zapotrzebowanie społeczne. Produkcją dóbr nazywa się z kolei czynność, która polega na wydobywaniu surowców mineralnych lub przetwarzaniu surowców oraz materiałów na wyroby gotowe. Wyróżnia się wiele rodzajów, typów, form i odmian produkcji. Jednak na rynku przedsiębiorczości, na szczególną uwagę zasługują tylko 3, produkcja rzemieślnicza, produkcja przemysłowa i produkcja chałupnicza.
Produkcja przemysłowa
Głównym działaniem firmy przemysłowej jest produkcja. W tym procesie pracownicy, oddziałując za pomocą maszyn, urządzeń i narzędzi na surowce i materiały, wytwarzają wyroby, sprzedawane na rynku. Przedsiębiorstwa produkcyjne różnicują się na:
- przedsiębiorstwa obróbkowe
- przedsiębiorstwa przetwórcze
- przedsiębiorstwa montażowe
- przedsiębiorstwa wydobywcze
Struktura rzemieślnicza
Działalność produkcyjna rzemieślnicza polega na zawodowym produkowaniu, w swoim własnym imieniu i na swój rachunek - przy zatrudnieniu niewielkiej liczby pracowników, których praca ma na celu wspieranie działalności rzemieślnika - nowych towarów. Cechą charakterystyczną rzemiosła jest niewielka skala i rozmiar, ograniczający się gównie do usług prowadzonych przy własnym gospodarstwie domowym. Dominującą w polskim rzemiośle jest branża:
- metalowa
- drzewna
- spożywcza
- tekstylna oraz odzieżowa
- budowlana oraz produkcji materiałów budowlanych
- elektrotechniczna i elektroniczna