Obecnie obowiązuje unijna perspektywa finansowa, której realizacja zaplanowana została na lata 2014-2020. W związku z nowym otwarciem wielu przedsiębiorców - zarówno dużych, jak i małych - liczy na możliwość pozyskania takiego dofinansowania jak bezzwrotne dotacje unijne.

Mało konkursów unijnych

Jednak rzeczywistość okazuje się być inna. W połowie roku 2015 nowych konkursów unijnych jest jak na lekarstwo. Straty notują pośredniczące firmy doradczo-finansowe - takie, które zajmują się profesjonalnym przygotowywaniem wniosków unijnych oraz ich rozliczaniem. Przedsiębiorcy czekający na nową pule rozdań dofinansowania jak dotąd mieli mało okazji i możliwości wziąć udział w konkursie, który by pasował pod ich indywidualną działalność gospodarczą.

Dotacje głównie na B+R

Z kolei te konkursy, które się pojawiają dotyczą przede wszystkim prac badawczo-rozwojowych (tzw. B+R), których celem są zwykle innowacje. Innowacyjne rozwiązania mające w efekcie spowodować wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług.

Trudno nie przyklasnąć inicjatywie mającej na celu wspieranie wynalazczości, innowacji i rozwoju. Jednak nie wszystkie firmy zajmują się przecież pracami badawczo-rozwojowymi nastawionymi do tego na ciągłą innowację. Co mają zrobić "zwykli" przedsiębiorcy?

Więcej pożyczek niż dotacji

Poza bezzwrotnymi instrumentami finansowymi, jakimi są dotacje, istnieją jeszcze inne, takie jak niskooprocentowane pożyczki unijne. Niewątpliwą zaletą Tego rodzaju sposobu dofinansowania jest szybsza i łatwiejsza droga jego uzyskania. Poza tym pożyczka z UE udzielana jest na atrakcyjnych warunkach - zwykle oprocentowanie wynosi 1% i nie przekracza 2%. Jedyną, ale znaczącą wadą takiego rozwiązania, jest oczywiście konieczność zwrócenia tego rodzaju finansowania.

Co zatem robić, żeby znaleźć dotacje?

Co w związku z tym powinni dalej czynić właściciele firm oczekujący na dofinansowanie skierowane właśnie dla nich? Otóż pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ koniec lipca i cały sierpień 2015 roku upłynął pod znakiem ogłaszania nowych konkursów unijnych. Niektóre z nich dotyczą całej Polski, inne Polski Wschodniej, czy wybranych województw, np. takich jak śląskie, czy dolnośląskie.

Dlatego przedsiębiorcy chcący uzyskać określone dotacje muszą na bieżąco śledzić serwisy internetowe ogłaszające takie konkursy. Należą do nich portale rządowe, jak i istnieje bardzo dużo prywatnych stron internetowych powielających te informacje. Nie ma nic za darmo - żeby znaleźć dofinansowanie unijne należy poświęcić czas na zapoznanie się z kolejnymi informacjami na ten temat, a następnie na dopasowanie określonej dotacji do profilu własnej działalności.