Środki trwałe firmy należy ewidencjonować. To obowiązek wynikający z ustawy o rachunkowości. Czym w takim razie są środki trwałe? Według ustawy o PIT, środki trwałe to stanowiące własność albo współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- urządzenia,
- budynki,
- maszyny,
- lokale będące odrębną własnością,
- środki transportu,
- budowle,
- inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy.
Środki trwałe muszą być kwalifikowane zgodnie z KŚT, czyli Klasyfikacja Środków Trwałych. Wykorzystuje się ją głównie dla celów ewidencyjnych, przy ustalaniu stawek amortyzacyjnych oraz do badań statystycznych.
W KŚT środki trwałe zostały podzielone na dziesięć jednocyfrowych grup: 0 - grunty; 1 - budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego; 2 - obiekty inżynierii lądowej i wodnej; 3 - kotły i maszyny energetyczne; 4 - maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania; 5- maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne; 6 - urządzenia techniczne; 7 - środki transportu; 8 - narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane; 9 - inwentarz żywy.